Atatürk : Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.
Bafra Genç İş Adamları Derneği Logo

Alper GÜNGÖR

Bafra Giad Yönetim Kurulu Başkanı

- Başkanın Mesajı
Başkan Mesajı

Periskoplu Tuğla Projesi

Kaygusuz İlköğretim Okulu Periskoplu Tuğla Projesi


             Samsun/Bafra Kaygusuz İlköğretim Okulu Müdürü Musa BIYIKLI ve Proje  öğretmeni      Ömer Faruk ÇİMEN ile daha önce yapılan ziyaret neticesinde derneğimizde PERİSKOPLU TUĞLA projesini sunmuşlardır, Bu bağlamda;

PROJE AMACI:Işığın kırılması,ve aynaları kullanrak karanlık odalarımızın aydınlanması

GİRİŞ:Projemize okulumuzu ziyarete gelen Bafra Genç İş Adamları Derneği destek olmuştur.

Periskop I. Dünya Savaşında kullanılmaya başlanmıştır. önceleri siperlerden gözükmeden hedefin incelenmesi maksadı ile yapılan periskoplar, daha sonraları tanklara, büyük kara ve gemi toplarına, denizaltılara da monte edilmiştir. Fiber optiğin gelişmesiyle çok ince çaplı ve uzun periskoplar yapılmıştır. Fiber optik periskoplar insan vücudunun çeşitli yerlerine sondaj yapılarak incelenmesini mümkün kılmaktadır

Periskop imalatında dikkat edilecek hususlardan biri de, periskop borusunun su ve hava sızdırmamasıdır. Periskop borusu içindeki nemli hava boşaltılarak yerine kuru hava, yaniazotgazı doldurulur. Bu şekilde suyun yoğunlaşması önlenerek merceklerde ve prizmalarda buğulanmanın önüne geçilmiş olur.

Periskoplardaki diğer özellikler: Periskop optik düzeninde ışık kırılma kayıplarını azaltmak için hedef merceğinin havaya bakan yüzeyi kimyevi olarak ince bir film tabakası ile kaplanır. Bu şekilde yüzeyi kaplanmış mercekli periskopta ışık geçirgenliği % 30-50 arası artar. Görüntü genliği ise % 100 oranında büyür. Bu görüntüde puslanma ve leke olmaz.

Bu bilgilerden yola tıkarak henüz inşaat aşamasında penceresi olmayan,karanlk odaların aydılanması için tuğlaların içerisine periskop sistemi yerleştirdik.Evimizin duvarları örülürken bazı tuğlaların özel olorak hazırlanmış periskoplu tuğla ile örülecek.örneğin evimizin 5 katlı olsun ve biz 2.katta oturuyoruz ve penceresi olmayan bir odamız var(baframızın en büyük sorunu) evimizin bacasından başlamak kaydı ile 2.kata kadar olan tuğlalarımızı birbirine geçmeli periskoplu tuğlalardan öreriz ve sonuçta çatımızdan gelen güneş ışıkları karanlık olan odamızı aydınlatmış olur.Aydınlatmakla kalmaz odamızın içinde kalan bölüm fotovoltaik pil kullanarak geceleyin günde izden depo edilen elektrik enerjisi ile geceleyin odamız aydınlanmış olacak.

Evimizin duvarlarında sadece 15cm ebatlarında kare şeklinde camlı sistem olocak(odamızın her yerinde değil bir duvarda odanın büyüklüğüne göre 5 adet civarı ) yani çirkin bir görüntü olmuyacak hatta dekoratif bile görünebilir.sonuç olarak odamıza ışık girdiği için doktor girmeyecek,elektrik enerjisinden tasarruf yapıcaz hemde geceleyin odamız belli bir süre aydınlanacaktır,bunun dışında bildiğimiz Üzere fotonlar belli miktar ısıyıda taşır ve odamızın ısınmasını sağlayacak ve böylelikle kömür ve doğal gaz dan da tasarruf etmiş olucaz.


Resimler İçin Tıklayınız...
Okunma Sayısı : 1480