Atatürk : Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.
Bafra Genç İş Adamları Derneği Logo

Alper GÜNGÖR

Bafra Giad Yönetim Kurulu Başkanı

- Başkanın Mesajı
Başkan Mesajı

AMA'LI ADALET

Fatih Kazım Kuruçaylı'nın Kaleminden


 ‘Ama’lı ADALET?

 

Ama’lı Adalet de nedir kardeşim? diyebilirsiniz. Önce, adalet nedir onu konuşalım. Sonra ‘ama’yı sonra da Ama’lı Adaleti konuşuruz. 

Herkes adaletten bahseder. Evdeki küçük çocuktan, üniversitedeki gence kadar, işçiden patrona kadar, yönetenden yönetilene kadar herkes adaletten bahseder. Ya adalet isterler ya da adalet vaat ederler.
Vaad edenler kendilerini yetersiz görmez, vaat edilenler de aldıkları adaleti yeterli görmezler. Bu kadar göreceli midir adalet oysa? Bunun bir genel tanımı yok mudur?
Adalet; kişilerin, merkez karşısında eşit olma durumudur. Kayırılmamak ya da ihmal edilmemek. Bazen eşler bile birbirlerini, kendilerini ihmal etmekle suçlarlar.
Peki ‘ama’ nedir? Bilen bilir. Resmiyette, fırça yiyeceksin veya cezayı hakkettin demedin habercisidir. Müfettiş raporlarında olumlu cümlelerden sonra kocaman bir ‘amaaa’ vardır ve sonrasını okuması hiç de keyif vermez teftiş görene ya. Onun gibi…

Peki bu kadar zor mu bu adalet işi? Bana göre evet zor. İşte burada, ‘Ama’lı Adalet devreye giriyor. 

Mesela; yolda bir araç yaşlı bir amcaya çarptı. Sürücü de genç. Tam sürücüye kızacakken bir de baktık ki sürücü tanıdığımız veya nüfuzlu birisi. Döner, yaşlı amcaya, ‘amcacığım neden dikkat etmiyorsun’ diye fırçalarız. E hani sürücü hatalıydı. ‘ama’ o bizim tanıdığımız.

 Efendim, bir yakınımız işe başvurur. Torpil ararız. Bulamayız ve işe girenlere hemen kızarız. Onlar torpil buldular. Hakkımıza çaldılar deriz. E sen de torpil aramıştın? ‘ama’ bizim ihtiyacımız vardı.

 İşte Ama’lı Adalet budur. Biz ‘ama’ dedikçe birileri de ‘ama’ diyip bizim adaletimizi bizden esirgeyecektir. Adalette önemli olan, kişiler değil olaylardır.

Önce kendi vicdanımızda adaletli olalım. Sonra adalet arayalım…

 

                                                                                                          Fatih Kazım KURUÇAYLI

 


Okunma Sayısı : 1288